Hallitus (hallitusseened) on suuremal või vähemal määral kõikjal õhus ja pindadel. Kui aga hallitusseente hulk ruumiõhus tõuseb väga kõrgeks, tekivad niisketes kohtades silmaga nähtavad kolooniad ehk nn hallitus. Hallitusseente kasvuks on soodne temperatuur 0…40°C ning soodne suhteline õhuniiskus 70…100%. Kuigi reaalsed olukorrad võivad olla oluliselt keerukamad, on hallituse jaoks soodsate tingimuste tekkeks lihtsustatult kolm põhjust:

 • vesi pääseb väljastpoolt konstruktsioonidesse
 • soojade ruumide välispiirded on vähese soojapidavusega
 • ruumides tekib olulisel määral niiskust

Kuidas hallitust ära tunda? Allpool on toodud mõned pildid hallituse poolt kahjustatud konstruktsioonidest (fotod Eesti Mükoloogiauuringute Keskus). Enamikel fotodel nähaolevatel objektidel on olnud vajalik meiepoolne professionaalse tõrjetööde teostamine.

Teadmisi hallitusseente olemuse, arengu ning eriti kasvukeskkonna osas hoonetes saab raamatust “Hallitusest – puust ja punaseks. Ehitusinseneri vaatenurgast.” Raamat on müügil Eesti Mükoloogiauuringute Keskuse veebipoes.

Hallitusseente suur hulk ruumiõhus on kahjulik mitmel põhjusel:

 • pidevalt suures koguses hallituseente eoseid sisse hingates koormatakse inimese immuunsüsteemi
 • hallitusseente mõned liigid toodavad kasvades inimesele mürgiseid toksiine (aflatoksiinid jt.)
 • ruumi alalistel kasutajatel võivad kujuneda tervisehäired, millest sagedamini võivad esineda kuivustunne kurgus ja suus, silmade punetus, kipitus ja ärritustunne, allergiate teke ja/või ägenemine ning astma tekkimise oht
 • kroonilisi haigusi põdevad inimesed, kelle immuunsüsteem on juba nõrgestatud, võivad haigestuda hallitustest põhjustatud rasketesse kopsuhaigustesse (aspergilloosi erinevad vormid)

Hallitus ei ole üldiselt siiski probleemiks materjalide ehituslikule tugevusele. Riskid inimese tervisele on peamine põhjus, miks tuleb tähelepanu pöörata hallituse poolt tekitatud kahjustuste likvideerimisele. Selgitamaks välja, kas tõrjetööd peaks teostama väljaõppinud meeskond või on võimalik koduste vahendite ise hakkama saada, selleks tuleks konsulteerida spetsialistidega.

Hallituse teemalisi artikleid:

Olete sageli haige ja väsinud? Põhjus võib peituda hallituses

Maja- ja hallitusseened kui varjatud puudus ostetud kinnisvara juures

Hallitus-millal algab probleem?

Hallitus- kas probleem või pseudoprobleem

Hallitusega koos ja hallituse vastu

Kuidas hallitust kodust ja suvilast välja saada I osa

Kuidas hallitust kodust ja suvilast välja saada II osa

Tervisehädade taga võib peituda hallitusseen

Kui majas on hallitus, leia põhjus ja likvideeri see

Ehituskultuuri tõstes ennetame hallitust

Pidev niiskus aitab kaasa hallitusseente levikule

Hallitus hävitab kipsmajad

Kuidas kodu meile ohtlik olla võib

Liigniiskus ja ehitusvead tekitavad hallitusseeni

Seitse pattu buumiaegses ehituses

Toas pesu kuivatamine võib tuua niiskuskahjustuse

Sisekliima vastakaid probleeme

Sisekliima ja hallitusseened

Hallituse tõrje

Meie eesmärgiks on pakkuda kvaliteetset ja kompleksset teenust hallituse tõrjeks. Toetudes meie pikaajalisele kogemusele, sisaldab hallituse tõrjetööde teenus alati hinnangut hallituse tekkepõhjuste väljaselgitamiseks ja taastekkimise vältimiseks ning koostöös Eesti Mükoloogiauuringute Keskusega seeneproovide laboratoorset määramist.

Tõrjetööd teostatakse siis, kui hallituse kahjustuspiirkond ja tekkepõhjused on välja selgitatud, täpsed seeneliigid laboratoorselt määratud ja pindasid piisavalt kuivatatud. Hallituse tõrje koosneb mitmest etapist:

 • hallituse tõrje algab tööpiirkonna isoleerimisest ja tööpiirkonda jäävate esemete teisaldamisest või kinnikatmisest
 • kui on oht seeneeoste levimiseks kõrval asuvatesse ruumidesse, tekitatakse kahjustuspiirkonda alarõhk
 • seejärel teostatakse pindade mehaaniline puhastus ning pindade keemiline tõrje
 • viimase protsessina järgneb enamasti õhu ja pindade töötlus udutamise meetodil. See protsess eeldab puhta õhu transportimist kaitsevarustusse.

Teostame hallituse tõrjet alati efektiivsete, ent inimese tervisele võimalikult ohutute kemikaalidega, mis pärast hallitusseente oksüdeerimist lagunevad täielikult hapnikuks ja veeks. Kemikaalid, mis võivad avaldada mõju meeste viljakusele või naiste lootele, ei ole enamasti hallituse tõrjel põhjendatud!

Oleme teostanud biokahjustuste tõrjetöid (sh hallituse tõrje) juba rohkem kui 1000 objektil.

Kui soovite teada, kas Teie majas või korteris on hallitus, siis küsimuste korral või hinnapäringu saatmiseks võtke meiega julgelt ühendust.

Autor 

Kommentaarid


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga