Hallitus (hallitusseened) on suuremal või vähemal määral kõikjal õhus ja pindadel. Kui aga hallitusseente hulk ruumiõhus tõuseb väga kõrgeks, tekivad niisketes kohtades silmaga nähtavad kolooniad ehk nn hallitus. Hallitusseente kasvuks on soodne temperatuur 0…40°C ning soodne suhteline õhuniiskus 70…100%. Kuigi reaalsed olukorrad võivad olla oluliselt keerukamad, on hallituse jaoks soodsate tingimuste tekkeks lihtsustatult kolm põhjust:

 • vesi pääseb väljastpoolt konstruktsioonidesse
 • soojade ruumide välispiirded on vähese soojapidavusega
 • ruumides tekib olulisel määral niiskust

Hallitusseente suur hulk ruumiõhus on kahjulik mitmel põhjusel:

 •     pidevalt suures koguses hallituseente eoseid sisse hingates koormatakse inimese immuunsüsteemi
 •     hallitusseente mõned liigid toodavad kasvades inimesele mürgiseid toksiine (aflatoksiinid jt.)
 •     ruumi alalistel kasutajatel võivad kujuneda tervisehäired, millest sagedamini võivad esineda kuivustunne kurgus ja suus, silmade punetus, kipitus ja ärritustunne, allergiate teke ja/või ägenemine ning astma tekkimise oht
 •     kroonilisi haigusi põdevad inimesed, kelle immuunsüsteem on juba nõrgestatud, võivad haigestuda hallitustest põhjustatud rasketesse kopsuhaigustesse (aspergilloosi erinevad vormid)

Hallitus ei ole üldiselt siiski probleemiks materjalide ehituslikule tugevusele. Riskid inimese tervisele on peamine põhjus, miks tuleb tähelepanu pöörata hallituse poolt tekitatud kahjustuste likvideerimisele. Selgitamaks välja, kas tõrjetööd peaks teostama väljaõppinud meeskond või on võimalik koduste vahendite ise hakkama saada, selleks tuleks konsulteerida spetsialistidega.

Hallituse teemalisi artikleid:

Maja- ja hallitusseened kui varjatud puudus ostetud kinnisvara juures

Hallitus-millal algab probleem?

Hallitus- kas probleem või pseudoprobleem

Hallitusega koos ja hallituse vastu

Kuidas hallitust kodust ja suvilast välja saada I osa

Kuidas hallitust kodust ja suvilast välja saada II osa

Tervisehädade taga võib peituda hallitusseen

Kui majas on hallitus, leia põhjus ja likvideeri see

Ehituskultuuri tõstes ennetame hallitust

Pidev niiskus aitab kaasa hallitusseente levikule

Hallitus hävitab kipsmajad

Kuidas kodu meile ohtlik olla võib

Liigniiskus ja ehitusvead tekitavad hallitusseeni

Seitse pattu buumiaegses ehituses

Toas pesu kuivatamine võib tuua niiskuskahjustuse

Halb siseõhukvaliteet ja hallitus tööruumides

Sisekliima vastakaid probleeme

Sisekliima ja hallitusseened

Hallituse tõrje

Meie eesmärgiks on pakkuda kvaliteetset ja kompleksset teenust hallituse tõrjeks. Toetudes meie pikaajalisele kogemusele, sisaldab hallituse tõrjetööde teenus alati hinnangut hallituse tekkepõhjuste väljaselgitamiseks ja taastekkimise vältimiseks ning koostöös Eesti Mükoloogiauuringute Keskusega seeneproovide laboratoorset määramist.

Tõrjetööd teostatakse siis, kui hallituse kahjustuspiirkond ja tekkepõhjused on välja selgitatud, täpsed seeneliigid laboratoorselt määratud ja pindasid piisavalt kuivatatud. Hallituse tõrje koosneb mitmest etapist:

 • hallituse tõrje algab tööpiirkonna isoleerimisest ja tööpiirkonda jäävate esemete teisaldamisest või kinnikatmisest
 • kui on oht seeneeoste levimiseks kõrval asuvatesse ruumidesse, tekitatakse kahjustuspiirkonda alarõhk
 • seejärel teostatakse pindade mehaaniline puhastus ning pindade keemiline tõrje
 • viimase protsessina järgneb enamasti õhu ja pindade töötlus udutamise meetodil. See protsess eeldab puhta õhu transportimist kaitsevarustusse.

Teostame hallituse tõrjet alati efektiivsete, ent inimese tervisele võimalikult ohutute kemikaalidega, mis pärast hallitusseente oksüdeerimist lagunevad täielikult hapnikuks ja veeks. Kemikaalid, mis võivad avaldada mõju meeste viljakusele või naiste lootele, ei ole enamasti hallituse tõrjel põhjendatud!

Oleme teostanud biokahjustuste tõrjetöid (sh hallituse tõrje) juba rohkem kui 1000 objektil.

Allpool on toodud mõned pildid hallituse poolt kahjustatud konstruktsioonidest (fotod Eesti Mükoloogiauuringute Keskus). Enamikel fotodel nähaolevatel objektidel on olnud vajalik meiepoolne professionaalse tõrjetööde teostamine.

Kui soovite teada, kas Teie majas või korteris on hallitus, siis küsimuste korral või hinnapäringu saatmiseks võtke meiega julgelt ühendust.

Autor  

Kommentaarid


14 Kommentaari

 1. Laine Aus ütleb:

  Oleks teie teenust vaja

 2. Viivika Klauzer ütleb:

  Keldris tòenàoliselt majavamm

 3. Egon ütleb:

  Tere!

  Kas Teie teostate ka maja siseõhu mõõtmisi tegemaks kindlaks hallituseoste hulka ning ohtu?

  Lugupidamisega

 4. Mart ütleb:

  Tere,

  Sai äsja ostetud korter Tallinnasse Majaka 28 aadressil asuvasse majja. Tavapärane tellistest Hruštšovka. Korter asub esimesel korrusel, maja otsas. Korter on kapitaalremonti vajav, kuid aknad vahetatud, st. plastikust. Avastasin nüüd, et otsaseinas on hallitus. Kas te oskate midagi öelda, mis võiks olla hea lahendus. Kui ma teen nüüd kapiltaalremondi, kas siis oleks vaja ka teha otsaseina sissepoole lisasoojustust, lisada ventilatsiooni vms mis takistaks hallituse uuesti tekkimist. Kuna meil müüjaga hetkel arutelu, kes seda hüvitab jne sooviks teada kas see võiks tuua lisakulu niigi planeeritavale kapitaalremondile ja kui, siis kui palju.

  Aitäh!

 5. Birgit Helimets ütleb:

  Tere!

  Sooviks korteris teha kindlaks, kas tegu on hallitusega ja võimalusel ka see likvideerida.

  Lugupidamisega
  Birgit Helimets

 6. Vladimir ütleb:

  Tere,

  mul on mure hallitusega hotelli vannitubades.
  Tubade arv: 70tk
  Hotell asub Soomes, Kotkas.
  Soovin teada, palju läheb maksma probleemi lahendus?

  Vladimir
  55993971

 7. Toomas Suitslepp ütleb:

  Mul pere ja ise tunneme end juba halvasti ja hallitus tekib igale poole. Tervisele juba halb mõju? Kas mingeid mõõtmisi või spetsialist leidub. ? Kirjutaga suitsleppt@gmail.com või Facebook Toomas Suitslepp

 8. AnneLi ütleb:

  Oleks vaja teie nõu või teenust majavammi ja hallituse teemal

 9. Kadi Palm ütleb:

  Palun võtke ühendust, soovin ka hallituse tuvastamist/ mõõtmist

 10. Loviise Jürgens ütleb:

  Tere!

  Mure on puidukahjuritega. Kolisin uude korterisse, kuhu on disaini eesmärgiga paigaldatud puidust elemendid ( post maast laeni, riiulid ja uksepiidad) ja nende seest ronivad välja suured mustad satikad. Kuidas ma saaks nendest lahti? Hirmuäratav on elada korteris, kus suures satikad ronivad.

 11. Janika ütleb:

  Tere! Ema korteris on tuntav hallituse lehk. Kelder selle all hallitab täielikult. Minu arvates on see korter tervisele ohtlik. Kas saaks teilt tellida spetsialisti visiidi, kes vaataks asja üle ja ütleks, mida sellisel puhul teha? Majas on väga passiivne KÜ.

 12. Raimo ütleb:

  Tere.on probleem hallituse ta keldris seina peal,mitmes kohas.vihmavesi voolab arvatavalt vastu vundamenti ja sealt imbub hoonesse ja tagajärjeks on hallitus.oleks vaja üle vaadata kui vaja siis ka proovid teha .ja muidugi plaani pidada kuidas edasi tegutseda.

  Tänan.

 13. Tiiu Reinberg ütleb:

  Sooviks teada,kas korteri vannitoas on hallitus?

 14. Maarja ütleb:

  Vaadates pilte ja lugedes informatsiooni siis tegu on hallitusega viiekordse kortermaja viimasel korrusel nurgas olevas korteris. Hallitust leidub kinnise rõdu alusel seinal suuremas mahus ning ka toas välimises seinas, nurkades ja lael. Korter asub Lõuna-Eestis ning ootaksime väga teiepoolset pakkumist selle eemaldamiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>