Majavammi kohta levib mitmeid müüte, nt: kui juba kord majavamm hoones arenema on hakanud, siis lahti sellest enam ei saa. See müüt ei vasta tõele – majavammist on võimalik vabaneda. Siiski on majavammi tõrjel olulisi punkte, millele tähelepanu juhtida.

Viis suurimat viga, mida majavammi tõrjel tehakse

  • Konstruktsioone avatakse liiga väheses mahus. Konstruktsioonide avamise nn rusikareegel on, et seinad tuleb avada ca 50 cm nähtavast seeneniidistiku piirist ja põrandad 1 m nähtavast seeneniidistiku piirist. On küll erandeid, aga kui seeneniidistik jääb mehaaniliselt eemaldamata, on risk kahjustuse edasilevimiseks üsna suur.
  • Teostatakse keemiline töötlus „igaks juhuks“.  Tuleb meeles pidada, et keemiline töötlus seenkahjustuse tõrjel on äärmuslik viis probleemile läheneda. Kui konstruktsiooni olulised küljed on nähtavad ja edasine märgumise tõenäosus väike (näiteks seinte ülaosad), siis enamasti keemiline töötlus vajalik ei ole.
  • Kasutatakse inimese tervisele ja loodusele liiga ohtlikke kemikaale. Paljud kemikaalid, ka professionaalseks kasutamiseks, võivad kahjustada naistel loodet ja meestel viljakust. Selliste kemikaalide kasutamine tõrjel ei ole aga enamasti põhjendatud. Enne tõrjetööde teostamist tuleks kindlasti küsida kemikaali ohutuskaarti.
  • Kasutatakse valesid kemikaale valedel pindadel. Üldiselt on kivi- ja puidupindade jaoks mõeldud erinevad kemikaalid, jälgida tuleb nende toimeaineid ja kasutusjuhendeid ning ohutuskaarte. Enamasti on kemikaalide kasutamine lubatud vaid hiljem suletuks jäävatel pindadel. Eriti hoolikas tuleb olla pinnasele mõeldud kemikaalidega, sest keegi ju ei soovi, et needsamad ohtlikud ained meile ringiga tagasi joogivette satuksid.
  • Pärast majavammi tõrjetöid ei pöörata piisavalt tähelepanu taastustöödele. Taastustöödel, eriti esimese korruse põrandate ja seinte alaosade taastamisel, on väga oluline jälgida nende ehitusfüüsikalist ja konstruktsioonilist lahendust, et oleks välditud vee kondenseerumine või vabavee sattumine konstruktsiooni. Ükski kemikaal märgades või niisketes tingimustes vastu ei pea.

Nimetatud vigu ei tohiks teha ka teiste hoonetes leiduvate puitu lagundavate seente puhul!

Kuidas majavammi ära tunda?

Majavammi puhul on visuaalselt võimalik eristada viljakeha, seeneniidistikku ja eostolmu. Allpool on toodud fotod majavammist (fotod Eesti Mükoloogiauuringute Keskus). Nagu fotodelt näha, võib majavammil olla üsna erinevaid kujusid, värve ja vorme.

Kui Te kahtlete, millise seenega on tegemist, siis seente määramise kohta saate täpsemalt lugeda siit.

Majavammi arengu ennetamiseks toodud konstruktsioonide ja lahenduste kirjeldused leiate raamatust “Majavammist – puust ja punaseks. Ennetamine. Avastamine. Tõrje”. Raamat on müügil Eesti Mükoloogiauuringute Keskuse veebipoes ja teistes hästivarustatud raamatukauplustes üle Eesti.

Lisaks saab puitulagundavatest seentest lugeda järgnevatest artiklitest:

Koroonapelgupaigaks saanud maakodudest leitud majavammi tõttu on spetsialisti telefon punane

Biokahjustuste spetsialist majavammist: müüdid ja tegelikkus

Maja- ja hallitusseened kui varjatud puudus ostetud kinnisvara juures

Mida peaks teadma majavammist?

Majavamm ründab tänavu hooneid

Hariliku majavammi areng ja leviku põhjused

Müüdid majavammist

Seened meie kodus

Majaseente mõju ehitistele

Puidukahjustustele viitavaid märke tasub osata märgata

Puitmaja kahjustavad kõige rohkem seened ja mardikad

Kuidas teha majavammi tõrjet?

Majavammi tõrje koosneb tavaliselt kolmest etapist:

  • mehaaniline puhastus, mille käigus likvideeritakse piinliku täpsusega kõik seene struktuurid
  • termiline töötlus, mille käigus põletatakse üle kõik mittesüttivad ja -sulavad materjalid
  • keemiline töötlus, kus pindasid töödeldakse survepihustamise, süvaimmutuse ja surveimmutuse meetoditega. Iga pinna jaoks on enamasti mõeldud erinevad kemikaalid. Kui tööpiirkonnas on olnud ka oluliselt seeneeoseid, otsustatakse ka õhutöötluse vajadus udutamise meetodil

Selleks, et aidata Teil paremini orienteeruda majavammi tõrjetööde põhimõtetes, oleme koostanud näidisvideo, et anda aimu, kuidas majavammi professionaalne tõrje välja näeb:

Kas kahjustavaks seeneks on majavamm või hallitus ning vajate abi kahjustusest vabanemisel? Oleme teostanud biokahjustuste tõrjetöid (sh majavammi tõrje) juba rohkem kui 1000 objektil üle Eesti. Toetudes kontrollitud lahendustele ja meie kogenud meeskonnale suudame aidata majavammist vabaneda ka Teil. Võtke meiega ühendust ja leiame koos lahenduse!

Autor 

Kommentaarid


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga